Інструкція з експлуатації

Інструкція з експлуатації АВЕ (6-24)

В даній інструкції з експлуатації приводяться основні відомості про роботу апаратів водогрійних електричних (скорочене найменування АВЕ, та опис конструкції. Вказані правила монтажу та підключення, дана методика настройки. Приведені можливі неполадки та рекомендації по їх усуненню.

Перед монтажем та введенням в експлуатацію АВЕ уважно ознайомтесь з даною інструкцією, оскільки правильний монтаж, налагодження та обслуговування АВЕ забезпечить  безпечну та надійну роботу на тривалий період.

Дотримуйтесь вимог інструкції та зберігайте її протягом всього періоду користування апаратом.

1. Загальні положення.

1.1. АВЕ призначений для використання в системах опалення приміщень з примусовою циркуляцією теплоносія  (води). Надмірний тиск теплоносія в системі – не більше 0,2МПа (2бар.).Мінімальний тиск перед помпою (підпір) 0,01МПа (0,1бар).

1.2. АВЕ рекомендується експлуатувати в приміщеннях з наступними граничними кліматичними параметрами:

 • атмосферний тиск – 84…107КПа (630…800мм.рт.ст.)
 • температура 1…40ºС,
 • відносна вологість повітря – 80% при 25ºС.

В повітрі приміщення не повинно бути пилу, а також агресивного та легкозаймистого газу та пари.

1.3. АВЕ випускаються підприємством «Теплосистеми» відповідно до вимог ДСТУ3135.0-95, CISPR14-1:2004, ГОСТ 23511-79,р.1. На АВЕ-ЕУ підприємство має сертифікат відповідності  № UA1.066.0052810-11, (діє до 25 квітня 2012р).

1.4. В процесі експлуатації АВЕ необхідно регулярно спостерігати за його роботою.

1.5. Приклад умовного позначення апарату водогрійного електричного номінальною потужністю 18 кВт на номінальну напругу 380В – АВЕ  18/380.

2. Технічні дані.

2.1. Основні технічні дані на АВЕ приведені в таблиці.

Тип АВЕ-ЕУ 6 кВт 6 кВт 9кВт 12 кВт 15 кВт 18 кВт 24 кВт
Потужність кВт 6 6 9 12 15 18 24
Напруга В 220 380
Сила струму А 27,4 3х 9,1 3х 13,6 3х 18,3 3х 22,8 3х 27,4 3х 36,5
Макс. струм вимикача А 32 16 16 20 25 32 40
Перетин кабелів живл. (мідь) мм² 3х6 5х 2,5 5х4 5х4 5х6 5х6 5х10
Допустимий тиск МПа 0,2
Мінімальний тиск МПа 0,01
Температура на виході °С 40-80
Максимальна температура °С 80
Патрубки підключення   G 1/2˝ G 3/4˝
Габаритні розміри ВхШхГ мм 650х310х160 650х410х160
Маса кг 18 24
Ступінь захисту   IP 21

2.2. АВЕ нагріває теплоносій в системі опалювання до заданої температури за допомогою трубчатих нагрівальних елементів (далі ТЕН).

2.3. Конструкція АВЕ забезпечує настройку бажаної температури нагріву теплоносія і її автоматичну підтримку.

2.4. АВЕ виконаний по ступеню захисту класу 1 (із заземлюючим затискачем).

2.5. Через постійне вдосконалення АВЕ можливі невеликі розбіжності реальної конструкції від описаної в інструкції з експлуатації.

3. Комплектність.

3.1. В комплект поставки входить:

Назва Кількість
Апарат водогрійний електричний АВЕ 1
Паспорт та інструкція з експлуатації 1
Пакувальна тара 1

3.2. Фільтр перед помпою, автоматичний вимикач, кабельна продукція та інші допоміжні матеріали, необхідні для монтажу АВЕ в комплект поставки не входять. Дріт для під’єднання до джерела живлення повинен мати заземлюючу жилу і вилку з заземлюючим контактом.

4. Вимоги безпеки.

4.1. АВЕ є виробом, умови безпечної роботи якого повинні бути забезпечені власником та обслуговуючим персоналом дотриманням норм ДНАОП 0.00-1.21-98 «Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів» (ПТЕ).

4.2. Забороняється проводити технічне обслуговування та ремонт АВЕ без відключення від електромережі. На лінії подачі електроенергії до приладу обов’язково встановлюють автоматичний вимикач.

4.3. Перед включенням електроживлення АВЕ переконайтеся у відсутності пошкоджень, що загрожують життю та здоров’ю, а також перевірте цілісність заземлюючого провідника та надійність його контакту із затискачем заземлення. Проконтролюйте справність мережі і її напругу.

4.4. Забороняється включення АВЕ не заповненого водою, перекритих кранах підключення та при замерзання води в АВЕ та системі опалення. Забороняється використовувати воду із системи опалювання для побутових потреб.

4.5. Забороняється залишати без нагляду працюючий АВЕ на довгий час.

4.6. Увага! Для запобігання нещасних випадків усі роботи з встановлення, підключення , ремонту та обслуговування АВЕ мають виконувати лише кваліфіковані спеціалісти, які мають допуск на їх проведення.

5. Конструкція та принцип роботи.

5.1. АВЕ конструктивно складається з окремих вузлів, пристроїв та приладів, розміщених на монтажній панелі, мал.1, та закритих кожухом.

5.2. Основними елементами АВЕ являються:

 • нагрівач теплоносія-сталева ємкість зі встановленим в ній блоком ТЕН;
 • електронний силовий блок;
 • блок управління;
 • циркуляційний насос;
 • запобіжний клапан;
 • автоматичний клапан випуску повітря;
 • датчик сухого ходу;
 • манометр;
 • система мідних трубок з патрубками.

Для забезпечення проведення монтажних робіт кожух панелі знімається.

Мал.1.

5.3. Принцип роботи АВЕ полягає в наступному. Холодна вода із системи опалення  подається насосом через нижній патрубок в нагрівач теплоносія і, нагріта ТЕНом, через верхній патрубок поступає назад в систему опалення.

Необхідну температуру теплоносія (води) задають та контролюють за допомогою блоку управління. Задана температура носія (води) підтримується автоматично.

6. Монтаж та підключення.

6.1. Монтаж АВЕ, його підключення до електромережі, системи опалення та опробування повинно проводитися кваліфікованими фахівцями з дотриманням всіх правил монтажу.

Підключення до заземлюючого контуру обов’язкове!

АВЕ встановлюється вертикально. Рівень його установки  відносно опалювальних приладів значення не має. Але якщо котел буде встановлено вище радіаторів та труб системи опалення, автоматичний клапан випуску повітря АВЕ буде працювати для всієї системи. Увага! На вході насосу обов’язково повинен бути встановлений фільтр грубого очищення води (в комплект поставки не входить).

6.2. Для підключення АВЕ, необхідно зняти кришку панелі,  відкрутивши гвинти кріплення. До патрубків підключити систему опалення. Перед апаратом встановити автоматичний вимикач струму відповідно до потужності АВЕ. Після цього підключити до клемної колодки заземлення, електрокабель живлення відповідно до маркування. При використанні кімнатного термостату чи програматора підключити його до спеціальних затискачів на силовій платі, прибравши з них перемичку. Провести зовнішній огляд елементів з метою виявлення і усунення дефектів. Заповнити систему опалення теплоносієм (підготовленою водою) і видалити повітря з системи опалення. Переконатися в наявності теплоносія в системі опалення. Для перевірки заповнення насосу АВЕ частково викрутити та закрутити  пробку в центрі корпусу насоса. Впевнитись в герметичності системи опалення та АВЕ. Встановити і закріпити кришку в зворотному порядку.

7. Включення та робота АВЕ.

7.1. Перед включенням АВЕ увімкнути встановлений перед апаратом автоматичний вимикач.

7.2.Включення АВЕ виконується натискуванням та утриманням (5 сек.) кнопки «вкл./викл.» на блоці управління, мал.2. Після включення системи при відсутності несправностей, на екран почергово (з інтервалом в 3 сек,) відображаються значення температури основного та допоміжного датчиків температури (мал.3).                             

Кнопками «▲» та «▼» потрібно задати необхідну температуру нагріву теплоносія (води) по табло на блоці управління. Кнопка «▲» збільшення температури, кнопка «▼» - зменшення температури. При цьому значення температури, що встановлюється, миготить. Для збереження заданого значення необхідно натиснути кнопку «вкл./викл.». Для виходу з встановлення температури  без збереження заданого значення необхідно натиснути кнопку «меню», або не натискувати кнопки на протязі 10 сек. Діапазон регулювання температури від 0ºС до +80ºС. Для виключення системи потрібно натиснути та утримувати не менше 5 сек. кнопку «вкл./викл.».

Мал.2

Призначення кнопок управління

Мал.3

ТºС основного датчика    ТºС допоміжного датчика

Регулювання температури проводиться по головному датчику.

Якщо головний датчик відсутній – робота системи неможлива (на дисплеї буде виведено Е9).

7.3. Початкове включення нагрівальних елементів проходить послідовно з інтервалом 1 хв. В роботі, якщо проводяться зміни, нагрівальні елементи вимикаються та вмикаються  з інтервалом в 1 сек. по наступній схемі:

ТЕН1 ТЕН2 ТЕН3 ТЕН4 ТЕН5 ТЕН6
50% Вимкн. Вимкн. Вимкн. Вимкн. Вимкн.
100% 50% Вимкн. Вимкн. Вимкн. Вимкн.
100% 100% 50% Вимкн. Вимкн. Вимкн.
100% 100% 100% 50% Вимкн. Вимкн.
100% 100% 100% 100% 50% Вимкн.
100% 100% 100% 100% 100% 50%
100% 100% 100% 100% 100% 100%

7.4. Якщо при роботі системи виникла помилка, на індикаторі висвічується символ «Е». Подивитись номер та опис помилки можна у відповідному пункті меню.

7.5. Меню має деревоподібну структуру з 6 головних меню та відповідних їм підменю.

Номер основного меню Призначення
1 Вибір режиму роботи
2 Встановлення часу та дати
3 Встановлення добового графіку
4 Показ середньодобової температури
5 Встановлення ΔТ
6 Показ помилок

Для входу в меню необхідно натиснути кнопку «меню». Після цього відобразиться номер головного меню. Для переміщення по головному меню використовуються кнопки «вверх/вниз». Для входу в вибране меню необхідно натиснути кнопку «вкл./викл.». Після встановлення необхідного параметру необхідно натиснути кнопку «вкл./викл.». і система автоматично вийде в робочий режим. Для виходу з меню без збереження змінених параметрів необхідно натиснути кнопку «меню», або 10 сек. не натискувати ніяких кнопок.

7.6. Головне меню 1 «Режими роботи» дозволяє переключити апарат в автоматичний режим - підтримання заданої температури теплоносія (також вмикається при першому включенні), режим проти замерзання – задає температуру теплоносія +10ºС, добовий режим – дає можливість запрограмувати різну температуру теплоносія в чотирьох діапазонах часу за добу.

7.7. В головному меню 2 «Встановлення часу» параметр, що міняється на індикаторі мигає з інтервалом в 1 сек. Для зміни параметру використовуються кнопки «вверх/вниз», для переходу на наступний параметр кнопка «вкл./викл.».

Нижче показаний порядок відображення на індикаторі необхідний параметрів. Зміна відліку часу відбудеться після зміни всіх параметрів  (після встановлювання року) та натискування кнопки «вкл./викл.». Для виходу з меню без збереження параметрів необхідно натиснути кнопку «меню».

7.8. В головному меню 3 «Встановленню добового графіку» використовуються 4 інтервали часу з заданням для цих інтервалів температури теплоносія. Для встановлення часу та температури використовується наступний алгоритм:

 • 1-встановити години початку 1 інтервалу
 • 2-встановити хвилини початку 1 інтервалу
 • 3-встановити температуру для 1 інтервалу
 • 4-встановити години закінчення 1 інтервалу
 • 5 встановити хвилини закінчення 1 інтервалу
 • 6- провести дії 1 – 5 для другого, третього та четвертого інтервалів.

Після встановлення першого інтервалу та переходу на встановлення другого інтервалу параметри першого вступають в силу. Для виходу з даного меню потрібно натиснути кнопку «меню».

7.9. В головному меню 4 «Показ середньодобової температури» можна подивитись середньодобову температуру яка була на головному датчику температури. Для виходу з меню натисніть кнопку «меню» або «вкл./викл.».

7.10. В головному меню 5 «Встановлення ΔТ» можна змінити значення Δ температури відключення ТЕНів послідовно від 6-го до 1-го при досягненні теплоносієм заданої температури. При коефіцієнті 1 ТЕН6 відключиться за 6 градусів до заданой температури, ТЕН5-за 5 градусів, і так далі з різницею в 1ºС. При коефіцієнтах 2,3 і 4 Δ температури послідовного відключення ТЕНів буде складати відповідно 2ºС,. 3ºС і 4ºС. Наприклад, при коефіцієнті  4 відключення ТЕН6 буде здійснюватись за 24 ºС до заданої температури, відповідно ТЕН5-за 20 ºС, ТЕН4 –за16 ºС, 
ТЕН4 –за 12 ºС, ТЕН3 –за 8 ºС, ТЕН2 – за 4 ºС, ТЕН1-за1 ºС.

7.11. В головному меню 6 «Перегляд помилок» можна подивитись помилки, що виникли в процесі роботи системи. Для переключення списку помилок використовуються кнопки «вверх/вниз». На індикаторі відобразиться символ «Е», номер помилки та відмітка наявності помилки «1» чи відсутності помилки «0».

Перелік (номери) помилок:

01-немає сигналу допоміжного датчика температури
02-немає фази на вході 1
03-немає фази на вході 2
04-немає фази на вході 3
05-немає фази на ТЕН1
06-немає фази на ТЕН2
07-немає фази на ТЕН3
08-немає заземлення
09-немає фази на вході 4
10-немає фази на вході 5
11-немає фази на вході 6
12-немає фази на ТЕН4
13-немає фази на ТЕН5
14-немає фази на ТЕН6.

8. Технічне обслуговування.

8.1. Організація, що виконує монтаж та обслуговування АВЕ повинна мати ліцензію на виконання робіт.

8.2. До обслуговування АВЕ допускаються особи, що вивчили принцип роботи, конструкцію, порядок робіт та пройшли інструктаж з техніки безпеки, а також отримали допуск на виконання даного виду робіт.

Технічне обслуговування АВЕ проводиться після відключення електроживлення тільки спеціально навченим персоналом.

8.3. Перед пуском в експлуатацію, а також через дві години роботи після пуску і періодично не менше одного разу на рік, необхідно перевіряти надійність кріплення дротів, кабелів, затягування різьбових з’єднань. При необхідності підтягувати їх, уникаючи пошкоджень, що впливають на подальше використання АВЕ. Перевіряти засміченість  фільтру та очищати його при необхідності.

8.4. Ущільнення блока ТЕНів виконано за допомогою термостійкої гумової прокладки. У разі можливого витоку теплоносія через ущільнення допускається підтяжка гайок. Прокладку міняють на нову при заміні блоку ТЕН.

8.5. Для роботи апарату і вузлів опалювальної системи без пошкоджень унаслідок відкладень накипу і шламу або в результаті корозії металу, циркуляційна вода підживлення, що використовується, повинна бути відповідно підготовлена. Показники якості води повинні відповідати наступним вимогам: загальна жорсткість не більше20 мкг-екв/кг, вміст механічних домішок і завислих частинок у воді не допускається. Вибір способів підготовки води, що гарантують виконання даних вимог, повинен проводитись власником апарату або спеціалізованою організацією (проектною або налагоджувальною).

8.6. Якщо апарат довго не експлуатувався, або знаходився тривалий час без теплоносія в системі опалення, може заклинити робоче колесо циркуляційного насосу. Для усунення несправності необхідно послідовно:

 • виключити автоматичний вимикач мережі (відключити насос);
 • закрити кран на напірній лінії;
 • викруткою обережно викрутити гвинт видалення повітря на насосі;                                    
 • вал насосу обережно покрутити кілька разів за допомогою викрутки;
 • включити автоматичний вимикач мережі та кнопку «вкл./викл.» на блоці управління АВЕ;
 • через 15..30 сек. роботи закрутити на місце гвинт випуску повітря на насосі;
 • відкрити кран на напірній лінії.

9. Правила зберігання та транспортування.

9.1. До експлуатації АВЕ необхідно зберігати в закритому приміщенні  в упакованому вигляді. Температура в приміщенні 5…40ºС, відносна вологість повітря не більше 80% при 25ºС. В приміщенні не повинно бути пилу, агресивної і легкозаймистої пари і газу.

9.2. Не упаковані АВЕ тримати тільки в ремонтних ділянках на період ремонту.

9.3. АВЕ перевозять закритими транспортними засобами (автомобілі, контейнери, вагони і т.п.).

9.4. Температура навколишнього повітря при транспортуванні, від -10 до +50ºС, відносна вологість до 80% при 25ºС.

10. Можливі несправності та їх усунення.

10.1. При виникненні неполадок та порушень в роботі АВЕ на табло управління з’являється значок «Е». На блоці управління в меню 6 потрібно подивитись коди (номери) цих помилок.  Значення цифр та рекомендації щодо усунення неполадок приведені в таблиці:

Коди Помилки Рекомендації
01 Немає сигналу допоміжного датчику температури Перевірити або замінити датчик
02 Відсутність фази на вході1 Перевірити та під’єднати фазу 1
03 Відсутність фази на вході2 Перевірити та під’єднати фазу 2
04 Відсутність фази на вході3 Перевірити та під’єднати фазу 3
05 Відсутність фази на ТЕН1 Замінити відповідний запобіжник
06 Відсутність фази на ТЕН2 Замінити відповідний запобіжник
07 Відсутність фази на ТЕН3 Замінити відповідний запобіжник
08 Відсутність заземлення Перевірити та під’єднати заземлення
09 Відсутність фази на вході4 Перевірити та під’єднати фазу 4
10 Відсутність фази на вході5 Перевірити та під’єднати фазу 5
11 Відсутність фази на вході6 Перевірити та під’єднати фазу 6
12 Відсутність фази на ТЕН4 Замінити відповідний запобіжник
13 Відсутність фази на ТЕН5 Замінити відповідний запобіжник
14 Відсутність фази на ТЕН6 Замінити відповідний запобіжник

11. Гарантії виробника.

11.1. Виробник гарантує справність АВЕ при дотриманні споживачем правил транспортування, зберігання, монтажу, наладки і експлуатації. За невиконання вимог інструкцій, внаслідок яких стався нещасний випадок, або був нанесений матеріальний збиток, виробник відповідальності не несе.

11.2. Гарантійні зобов’язання виконуються тільки за наявності правильно заповненого гарантійного талону і талону на встановлення фахівцем фірми, що має відповідну ліцензію.

10.3. Гарантійний термін експлуатації – 12 місяців з дня продажу виробу. Строк служби – не менше 3-х років.

11.4. На пошкодження, викликані недотриманням споживачем правил користування або унаслідок перевищення допустимих параметрів (напруга мережі та ін.), гарантія не розповсюджується.

11.5. АВЕ знімається з гарантії при наявності слідів оплавлення ізоляції або обгоряння дротів та ін., а також при пошкодженнях, що виникли через відсутність (або невідповідність характеристик) автоматичного вимикача на лінії подачі електроспоживання, а також відсутність фільтру перед помпою, компенсаційно-розширювального баку в системі опалення.

11.6. Транспортні витрати по доставці АВЕ на гарантійний ремонт і повернення його після ремонту власнику здійснюється за рахунок підприємства «Теплосистеми».

11.7. З питань гарантійного ремонту і післягарантійного обслуговування звертатись до виробника за адресою: 03115, м. Київ, вул. Святошинська, 3, ТОВ «Теплосистеми», тел. (044) 224-62-69.